joomla templates top joomla templates template joomla

Samorząd województwa łódzkiego zdecydował o zakończeniu finansowania programu in vitro. Środki zostaną przekazane na program, który jest realizowany w Centrum Zdrowia Matki Polki

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Łódź wiadomości

Samorząd województwa łódzkiego zdecydował o zakończeniu finansowania programu in vitro. W tym roku miało z niego skorzystać 150 par, a w budżecie, przygotowanym jeszcze przez uprzednio rządzącą w sejmiku wojewódzkim Platformę Obywatelską, zaplanowanych na ten cel było 2 mln zł. Nowe władze wojewódzkie wywodzące się z Prawa i Sprawiedliwości zdecydowały się przeznaczyć milion złotych na leczenie niepłodności Instytutowi Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
 
 
- W tej autopoprawce jest również zapis o tym, że 2 mln, które były zarezerwowane w budżecie na program in vitro, zostały z tego programu zdjęte. Ale to nie oznacza, że małżeństwa i pary, które borykają się z problemami bezpłodności, zostały bez pomocy. Milion złotych z tych środków zostanie przekazany na program, który jest realizowany w Centrum Zdrowia Matki Polki - poinformowała Ewa Wendrowska, radna PiS.
 
 
Bożena Ziemniewicz z Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że nigdy by nie pomyślała, że te pieniądze mogą zostać z tego programu wycofane. 
 
- W 2018 r. było zaplanowane 200 tys. złoty, był to program pilotażowy i on się sprawdził. Mieliśmy 14 dzieci, które zostały urodzone w 2018 r. Na rok 2019 zostało zaplanowane 2 mln, które wskazywałyby, że jeżeli ta skala sukcesów byłaby podobna, byłoby to 140 nowych obywateli naszego województwa – podkreślił Marcin Gołaszewski z Nowoczesnej.